Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtaların Döllenmesi

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları Tüp bebek tedavisi sağlık sektöründe teknolojinin de ilerlemesiyle oldukça kolay ve risksiz bir hal almıştır. Tüp bebek tedavisi kendi içerisinde aşama aşama olarak ilerlemektedir. Bu aşamalardan bir tanesi de yumurtaların döllenmesidir. Laboratuvar ortamında spermlerin kalitesine bağlı olarak IVF ya da ICSI denilen yöntemlerden bir tanesiyle döllenme elde edilir. Bu döllenme yaklaşık olarak 12 ile 15 saat arasında gerçekleşmektedir. Daha sonrasında hastaya embriyo transferi için gerekli olan randevu tarihi verilerek aşamanın sonuna gelinir.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi döllenmiş embriyoların toplanmasından 48 72 hatta duruma göre 120 saat sonra gerçekleşir. Embriyo transferinde transferin yapılma zamanını oluşturulan embriyonun kalitesi belirlediği için her hastada süreç farklı ilerler. Oluşturulan embriyolar kateter adı verdiğimiz ince plastik boru ile rahmin içerisine nazik bir şekilde yerleştirilir. 35 yaş altı hastalarda ilk tedavi de bir embriyo transfer edilirken diğer tüm hastalarda bu embriyo sayısının iki olduğunu söyleyebiliriz. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi ağrısız ve acısız olduğu için hasta hemen taburcu edilebilir. Transferin ardından hastaya progestron hormonu vajinal yoldan ya da enjeksiyon olarak verilir. Sonrasında ise gebelik testi yapılır.  Gebelik testi eğer pozitifse hasta testten on gün sonra ultrasona girer. Böylece gebeliğin kesesi görülebilir.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme

Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme

Tüp bebek cinsiyet belirleme işlemleri ülkemizde yasal değildir. Tüp bebek sürecinde kişilerin embriyo yerleştirme işlemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir