Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayından alınan yumurta ile baba adayından alınan spermlerin bir laboratuvar ortamında döllendirilmesi sağlandıktan sonra annenin rahmine yerleştirilmesine Tüp bebek tedavisi diyebiliriz. Son yıllarda en başarılı tedavi yöntemlerinden biri olan tüp bebek çiftlerin bir yıl korunmasız ilişkiye girmelerine rağmen gebelik elde edilmiyorsa uygulanmaktadır. Ancak yaş faktörünün önemli olduğuna değinmek gerekir. Eğer ki anne adayı 35 yaş ve üzeriyse bu süre 6 ay olabileceği gibi 40 yaş üstünde de üç aydır.

Tüp Bebek Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, beş aşamadan oluşur.

İlk görüşme ve çiftlerin değerlendirilmesi:

Tedaviye karar veren çiftin ilk olarak geçmiş öyküsü ele alınarak incelenir. Ardından anne adayı muayene için ultrasona alınır. Baba adayına spermiyogram yapılır ve çiftin kısırlık nedeni anlaşılmaya çalışılır. Yapılacak olan tüm testlerden sonra en uygun tedavi şekline karar verilir.

Yumurtalıkların uyarılması:

Anne adayına tablet şeklinde ya da enjeksiyonla ilaç verilerek yumurtalıkları uyarılır. Tedavi sürecinde kullanılan tüm iğne ve ilaçlar doktor tarafından anne adayına göre belirlenir.

Yumurta Toplama

Anne adayına hafif bir anestezi uygulanarak yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Ardından baba adayından alınan spermle yumurtalar laboratuvar ortamında döllendirilerek embriyo oluşturulur. Elde edilen embriyolar annenin rahmine yerleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer Tüp bebek tedavisine karar verdiyseniz mutlaka tüm genital hastalıklarınızı doktorunuza anlatmanız gerekmektedir. Bu doktorunuzun size uygulayacağı tedavi de büyük rol oynayacaktır.  Eğer bir ilaç kullanıyorsanız bunu da bildirmelisiniz. Tedavi öncesi alkol ve sigarayı bırakmak zorundasınız. Sağlıklı beslenmeli ve ideal kiloda olmalısınız. Tedaviden en az 3 ay öncesine kadar baba adayları çok sıcak ortamlarda bulunmamalıdırlar. Sıcak hava sperm kalitesini bozmaktadır. Baba adayı tedaviden 2 ay önceye kadar bir hastalık geçirmişse bunu doktora bildirmelidir.

 

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Ozon Tedavisi Tüp Bebek

Ozon Tedavisi Tüp Bebek

Ozon tedavisi tüp bebek tedavisi bir arada yürütüldüğü zaman elde edilen başarı oranının yüksek seviyeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir