Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Her çift çoğunlukla sağlık bir evlat sahibi olmak isterler. Fakat maalesef bazı çiftlerde bu doğal yollarla mümkün olmayabilir. Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde çiftlerin bebek özlemleri tüp bebek yöntemi ile mutlu sona ulaşıyor. Eğer bir yıl boyunca hafta da 2 3 kez olmak şartıyla düzenli bir cinsel ilişki hayatınız varsa ve buna rağmen çocuk sahibi olamıyorsanız infertil bir çift olabilirsiniz. Bu nedenle doğal yollardan çocuğunuz olmayabilir.

Yaşanılan bu durum sonrası kadınlara uygulanan tedavi yöntemine Tüp bebek tedavisi diyebiliriz. Erkekten alınan spermler kadından alınan yumurta hücreleri laboratuvar ortamında bir araya getirilerek embriyolar oluşturulur. Daha sonra oluşturulan bu embriyolar rahim içerisine aktarılır.

İnfertilitenin sebebi

  • Kadına bağlı nedenleri, rahim de ya da rahim ağzında bulunan yapısal bir sorun, yumurtalamanın olmaması ve tüplerde tıkanıklık olmasıdır.
  • Erkeğe bağlı nedenler ise, sperm sayısının yeterli olmaması ya da spermlerin anormal olmasıdır.

Saydığımız bu sebepler dışında da çiftlerde interfil söz konusu olabilir.

blank

Kadınlar genel olarak ayda bir adet yumurta oluşturabilirler. Yumurta oluşturma zamanı genel olarak regl gününden 14 gün önce gerçekleşir. Kadınlar ovulasyon gününde ya da bundan 3 4 gün önce hamile kalabilirler. Fakat tüp bebek tedavisinde maalesef bir yumurta yeterli olmaz. Daha fazla yumurta elde edebilmek için ise ovulasyon indüksiyonu yapılmaktadır. Daha öncelerde kadına yapılan embriyo transfer sayısı çok fazla yapılırken günümüzde artık bu sayı azaltılmıştır. Çünkü embriyo naklinin çok olması gebelik şansını arttırdığı kadar, riskli gebelik, erken doğum, çoğul gebelik ve bebekte bazı sorunları yanında getirebiliyordu. Yapılan ovulasyon sonrası sayı olarak çok fazla sağlıklı embriyo edildiği taktirde transferi gerçekleşmeyen embriyoları dondurtabilirsiniz. Bir gebelik söz konusu olmazsa ise daha sonraki tüp bebek deneyimlerin de ovulasyon indüksiyonuna gerek kalmadan dondurulan embriyoları kullanabilirsiniz. Bu işlem sizin maddi manevi daha az yorulmanıza katkı sağlar. Tüp bebek gebeliklerinde de bazı sorunlar olabilir. Bunlar,

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Over torsiyonu
  • Çoğul gebelik
  • Dış gebelik.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Tüp Bebek Başarı Oranı Hesaplama

Tüp Bebek Başarı Oranı Hesaplama

Tüp bebek başarı oranı hesaplama konusunda net bir bilgi vermek mümkün olmayacaktır. Her kişinin sağlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir