Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme

Tüp bebek cinsiyet belirleme işlemleri ülkemizde yasal değildir. Tüp bebek sürecinde kişilerin embriyo yerleştirme işlemi öncesinde sadece bebeğin sağlık durumu ile alakalı genetik testlerin yapılmasına olanak verilmektedir. Yurt dışında kişilerin bebeklerinin cinsiyetini belirleme konusunda da hak sahibi olduğu görülmektedir. Bu durumun KKTC kapsamında yasal olarak yapıldığı fark ediliyor. Bu işlemi ısrarla yaptırmak isteyen kişiler genellikle KKTC üzerinden süreci yönetmektedir.

Tüp Bebek Genetik Tarama Testleri

 Tüp bebek cinsiyet belirleme işlemleri ülkemizde yasal değildir. Fakat bunun yanı sıra bebeklerin genel sağlık durumu ile alakalı genetik olarak yapılan testlere imkan verilmektedir. Bebeğin sağlık sorunları ile doğacağının tespit edilmesi durumunda yasal olarak kürtaj yapılmasına olanak verilmektedir. Kürtajın yapılması için herhangi bir sebep olmaması durumunda süre 10 hafta olarak belirlenmiştir. Sağlık sorunları sebebi ile meydana gelen sorunlarda ise 10 haftalık yasal sürenin bir kademe daha artırılabildiği görülmektedir.

Bebeklerin sağlık durumlarında genetik rahatsızlığın tespit edilmesi kadar bu genetik rahatsızlıklara dair olan genlerin ortadan kaldırılması da yapılan son çalışmalar ile mümkün kılınmıştır. Yurtdışında genetik müdahalelere verilen izinlerin daha kapsamlı olduğu fark ediliyor.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek cinsiyet belirleme işlemleri ve tüp bebek süreci ile alakalı olarak bilinmesi gerekenler;

  • Tüp bebek ile kadından yumurtanın erkekten de spermin alınmasının sonrasında dölleme işlemleri gerçekleştirilecektir.
  • Dölleme adımının akabinde embriyo rahme yerleştirilir. Bu aşamada başarının artırılması için birkaç farklı embriyonun yerleştirilmesi de mümkün kılınmıştır. Zaman zaman ikiz ya da üçüzlerin olması bu müdahaleden kaynaklanır.

Bu zorlu süreçte bir arada olacağınız ekibi büyük bir özenle seçmeniz gerekmektedir. Ekipten kaynaklanan bir sorun meydana gelmemesi ve stres seviyenizin artmaması için çok dikkatli olmalısınız.

Tüp Bebek Garantili Bir İşlem Midir?

Tüp bebek tedavisi garantili bir yöntem değildir. Kişilerin bu tedavi aşamasının sonrasında olumsuz sonuç alması da olasıdır. Bu tedavi tekrarlanabilir olduğu için yeniden dölleme ve yerleştirme işlemleri yapılabilir. Kadınların süreç içerisinde rahim yapısının iyileştirilmesi için ek tedavi adımlarının atıldığı da fark edilmektedir.

Hakkında yazar

blank

Tekrar Deneyin

blank

Tüp Bebek Nedir?

Bebek sahibi olamayan çiftlerde kullanılan Tüp Bebek yöntemiyle birçok aile çocuk sahibi olmuştur.  Laboratuvar ortamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir